Fizjoterapia towarzyszy ludziom już od czasów starożytnych. Jest to nauka medyczna zajmująca się leczeniem środkami, które są w głównej mierze oparte na wszelakich formach energii fizycznej. Jej celem jest likwidacja skutków oraz łagodzenie procesów chorobowych. Co jeszcze warto wiedzieć?
Kim jest fizjoterapeuta?
Tak jak wspomniano wyżej, fizjoterapia jest dyscypliną medyczną, ale fizjoterapeuta nie jest lekarzem. Jest wykształconym pracownikiem medycznym. Kończy trzyletnie studia licencjackie, a następnie może rozpocząć dwuletnie magisterskie. Pracuje indywidualnie albo w zespole terapeutycznym, który tworzą również lekarze, inni pracownicy służby medycznej oraz pracownicy socjalni. Specjalistę w tej dziedzinie można sprawdzić w Krajowym Rejestrze Fizjoterapeutów. Znajduje się tam zarówno fizjoterapeuta z Wrocławia, jak i z mniejszych miejscowości.
Fizjoterapeuta leczy dysfunkcje układu oddechowego, nerwowo-mięśniowego, mięśniowo-szkieletowego oraz sercowo-naczyniowego. Leczenie bólu oraz leczenie obrzęków poprzez na przykład masaż również należy do jego obowiązków.
Fizjoterapia – rodzaje
- Kinezyterapia – w głównej mierze polega na ćwiczeniach ruchowych. Jej zadaniem jest w jak największym stopniu zniwelować niesprawność fizyczną. Może być przygotowaniem do rehabilitacji.
- Klimatoterapia – jest to leczenie za pomocą właściwości klimatycznych. Zalicza się do niej kąpiele morskie, powietrzne oraz słoneczne. Pomaga w leczeniu zmian czynnościowych, morfologicznych oraz metabolicznych.
- Masaże lecznicze – ma na celu na przykład zniwelować ból pleców lub ból kręgosłupa. Zajmuje się nimi między innymi fizjoterapeuta z Wrocławia. Masaże jest to również wspaniała okazja do zrelaksowania się oraz odpoczynku. Organizm po nich produkuje więcej endorfin.
- Hydroterapia (wodolecznictwo) – jest to leczenie bodźcowe, które polega na zewnętrznym stosowaniu wody w różnych stanach. Kluczowa jest tu temperatura oraz ciśnienie wody. Działa korzystnie na układ krążenia oraz układ nerwowy.
- Terapia manualna – jest zalecana wówczas gdy pojawiają się problemy z układem ruchu. Doskonale eliminuje na przykład ból kręgosłupa. Fizjoterapeuta używa wyłącznie swoich dłoni, naciskając na odpowiednie partie ciała z dopasowaną siłą.
- Balneoterapia – wykorzystuje działanie wód leczniczych. Pomaga osobom zmagającym się z chorobami stawów, nerwobólami, otyłością, przemęczeniem, chronicznym stresem oraz cukrzycą. Obejmuje przede wszystkim kurację pitną. Woda bogata jest w składniki mineralne.
Praktyczna fizjoterapia i rehabilitacja – różnice
Należy wspomnieć, że praktyczna fizjoterapia i rehabilitacja nie jest tym samym. Rehabilitacja ma za zadanie przywrócić pacjenta do zdrowia psychicznego oraz fizycznego. Fizjoterapia niweluje na przykład ból pleców, ból stawów, dyskomfort oraz ma za zadanie przywrócenie sprawności.
Wspomaganie treningów sportowych
Fizjoterapia jest niezwykle ważna w sporcie. Nastawiona jest na wspomaganie treningu, polepszenie regeneracji po wysiłku, przygotowanie do treningu oraz na optymalizację osiągnięć sportowych. Popularny jest kinesiology taping, czyli plastrowanie dynamiczne, które zapobiega kontuzjom oraz łagodzi ból. Polega na oklejaniu poszczególnych części ciała elastycznymi, kolorowymi plastrami. Reguluje napięcie na receptory skóry.
Reasumując, warto co jakiś czas, nawet profilaktycznie odwiedzić gabinet fizjoterapii. Szczególnie kontrolne wizyty zaleca się dzieciom w celu sprawdzenia, czy maluch odpowiednio się rozwija.