Skuteczne sposoby na pozbycie się zgagi i refluksu

0
556

Zgaga to coraz powszechniejsza dolegliwość, która znacząco obniża komfort życia. Według niektórych statystyk nawet co piąta osoba może skarżyć się na nieprzyjemne uczucie pieczenia w okolicy przełyku. Dlaczego takiego stanu nie wolno bagatelizować i jak przynieść ulgę sobie lub swoim bliskim?

Refluks – czym jest i jak się objawia?

Refluks, czyli cofanie się treści żołądkowej do przełyku, często jest przewlekłym i nawracającym schorzeniem, które dotyka ludzi w każdym wieku. Jednym z jego objawów jest zgaga. Po czym jeszcze możemy poznać tą przykrą dolegliwość? Do innych bardzo popularnych symptomów należą:

  • pieczenie nie tylko w przełyku, ale też za mostkiem, co nasila się w pozycji leżącej, podczas pochylana lub dźwigania
  • kwaśny, nieprzyjemny smak w ustach
  • trudności w połykaniu
  • uciążliwa czkawka
  • niekiedy nawet nudności i wymioty
  • bóle promieniujące oraz bóle brzucha

Przyczyny refluksu

Przyczyn zgagi i refluksu jest wiele. Mogą nasilać ją zarówno niektóre pokarmy, jak i przyjmowane leki. Często powoduje ją niestrawność, która jest wynikiem przejedzenia. Przyczyną może też być osłabienie zwieracza w dolnym odcinku przełyku lub rozwijająca się choroba wrzodowa.

Dla niektórych osób zgaga to jedynie uczucie lekkiego dyskomfortu, natomiast dla innych uciążliwe uczucie, które uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Jeżeli męczy Cię refluks żołądka, leki takie jak Esoxx One przyniosą natychmiastową ulgę.

Zgaga jak się pozbyć przykrych dolegliwości?

Chociaż tak dużo osób zmaga się z tym uciążliwym schorzeniem niemal każdego dnia, niewiele z nich wie o tym, że chorobę tę można skutecznie leczyć. Duże znacznie ma tu zarówno profilaktyka, jak i przyjmowanie odpowiednich leków.

Jeżeli zgaga jest szczególnie dokuczliwa w nocy, warto pamiętać, aby ostatni posiłek spożyć nie później niż 3-4 godziny przed udaniem się na spoczynek. Picie dużych ilości wody jest również wskazane, ponieważ oczyszcza przełyk z kwasu solnego. Po obfitym posiłku warto unikać intensywnych ćwiczeń fizycznych. Nie poleca się zakładania obcisłych ubrań, które mogłyby naciskać na żołądek.

Jaką dietę stosować?

Tłuste potrawy mięsne warto zamieniać na bardziej lekkostrawne. Najlepiej unikać też kwaśnych soków, alkoholu i napojów gazowanych. Zazwyczaj przyjmowanie posiłków w mniejszych porcjach, ale częściej przynosi bardzo dobre rezultaty.

Natomiast sprawdzone leki, potrafią złagodzić objawy związane z refluksem oraz zapobiegać zgadze. Sprawiają, że zarówno błona śluzowa żołądka, dwunastnicy, jak i przełyku powleczona zostaje warstwą ochronną, dzięki czemu że kwas żołądkowy nie wyrządza jej szkody. Warto wybierać preparaty, które zawierają siarczan chondroityny oraz kwas hialuronowy, ponieważ dodatkowo wspomagają proces gojenia się uszkodzonej śluzówki.

Domowe sposoby – czy warto je stosować?

Niekiedy może się wydawać, że naturalne sposoby na zgagę okażą się pomocne. Jednak często okazują się nieskuteczne albo nawet pogarszają stan chorego. Wiele chętnie stosowanych na niestrawność ziół, tak naprawdę zwiększa wydzielanie soków żołądkowych, nasilając zgagę. Natomiast popularne picie mleka, chociaż może dać chwilową ulgę, w dłuższej perspektywie nasila nieprzyjemne uczucie. Zamiast wiec doraźnie zwalczać objawy refluksu domowymi sposobami, warto postawić na sprawdzone leki i profilaktykę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ