Ciągły stres np. w pracy może być prawdziwym utrapieniem, dlatego warto podjąć wszelkie kroki, aby sobie z nim radzić na co dzień. Doskonałym sposobem na stres są techniki relaksacyjne. Sprawdź nasze propozycje!

Czym jest stres?

Stres w mniejszym lub większym stopniu dotyczy każdego dnia. Codziennie jesteśmy narażeni na rozmaite stresory, które zaburzają nasze codzienne funkcjonowanie, a długotrwały i intensywny stres może wywoływać wiele niekorzystnych dolegliwości.

Wśród nich wymienia się m.in.

  • trudności z zasypianiem
  • problem ze skupieniem i koncentracją
  • pogorszenie nastroju i samooceny
  • ogólne rozdrażnienie

Dlatego też bardzo istotna jest umiejętność rozładowywania negatywnych emocji. Jednak nawet pomimo takich działań stres może dawać o sobie znać. Na szczęście ze stresem można poradzić sobie na różnorodne sposoby. Oprócz tak popularnych metod jak poprawa codziennej diety, dbanie o zdrowy sen czy systematyczna aktywność fizyczna, godne polecenia są różnego typu techniki relaksacyjne, w tym ćwiczenia oddechowe.

Oddychanie przeponowe

Nim przejdziemy do wybranych technik relaksacyjnych, warto zauważyć, że wiele z nich w dużej mierze opiera się na odpowiednim oddychaniu. Mogłoby się wydawać, że nie stanowi to żadnej trudności, w końcu każdy z nas oddycha – nie każdy z nas jednak robi to prawidłowo, czyli tak, aby wspomóc w ten sposób relaksację.

Aby odprężyć się, należy w czasie oddychania uruchomić przeponę. W przeciwnym razie oddech spłyca się, co oddziałuje niekorzystnie na cały organizm. Świetnym sposobem na naukę prawidłowego oddychania jest podpatrzenie jak to robią dzieci – gdy są spokojne, wdychają powietrze nosem i znacząco wolnej je wydychają ustami, w czasie stresu oddech staje się natomiast znacznie szybszy i płytszy.

Na czym polega oddychanie przeponowe?

Zasadniczo chodzi tu o uruchomienie odpowiedniej części korpusu. W tym celu połóż się na plecach i jedną dłoń przyłóż do klatki piersiowej, a drugą nieco niżej, do mostka. Podczas wdechu upewnij się, że unosi się ręka na mostku, a nie na klatce piersiowej. Nie napinaj w tym celu mięśni brzucha.

Techniki relaksacyjne na stres

Muzykoterapia

W ramach technik relaksacyjnych często wykorzystuje się muzykę. Muzykoterapia oddziałuje na cały układ nerwowy bardzo kojąco, co pozwala na łagodzenie wszelkich efektów stresu.

Medytacja

Bardzo interesującym zagadnieniem są też medytacje. Ich typów jest wiele, wszystkie łączy jednak to, że do stanu relaksacji dochodzi się poprzez pełne skupienie na określonym bodźcu lub rzeczy. Przykładem mogą być choćby wizualizacje czy joga.

Trening autogenny Schultza

Popularny wśród psychoterapeutów trening autogenny Schultza polega na wywołaniu w organizmie uczucia ciężkości i ciepła za pomocą autosugestii. Ta technika pomaga zrelaksować napięte mięśnie.

Wybór technik relaksacyjnych jest ogromny, a powyżej przedstawiliśmy zaledwie kilka przykładów. Jeśli stres utrudnia ci codzienne funkcjonowanie, koniecznie skorzystaj z naszych wskazówek i jak najszybciej zwalcz stres!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ