Gorączka to naturalna reakcja naszego organizmu na stan chorobowy. Mimo że zwiastuje infekcję czy inne zaburzenie w funkcjonowaniu organizmu, sama w sobie jest czymś dobrym i często pożądanym. Nasze obawy związane z gorączka wynikają często z niewiedzy, jak działa ten mechanizm w naszym organizmie oraz kiedy jest ona faktycznie dla nas szkodliwa.

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/goraczka/

Pozytywne aspekty gorączki

Gorączka to jeden ze sposobów naszego organizmu na zwalczenie stanu chorobowego.  Wyższa temperatura ciała mobilizuje nasze ciało do walki z infekcją. Wiele wirusów i bakterii jest mało odpornych na wysokie temperatury, dlatego gorączka pozwala ograniczyć ich namnażanie się. Wiele osób uznaje gorączkę za najpoważniejszy objaw danej choroby i chcą ją zwalczać za wszelką cenę. Ingerują tym samym w naturalna strategie naszego organizmu na radzenie sobie z chorobą. 

Możemy zaobserwować w przypadku zwykłych infekcji, że obecność gorączki w pierwszych dniach jej trwania sprawia, że trwa ona krócej i przebiega mniej gwałtownie niż wówczas, gdy tej gorączki nie ma. Obniżanie podniesionej niewiele temperatury sprawia, że odbieramy naszemu organizmowi szansę na samodzielne radzenie sobie z infekcjami. NAtychmiastowe i każdorazowe podawanie leków sprawia, ze organizm nie będzie umiał radzić sobie bez nich. Jest to na swój sposób pewne upośledzenie organizmu, jego reakcji i odporności. 

Kiedy gorączka staje się niebezpieczna

Oczywiście nie w każdym wypadku gorączka będzie miała pozytywne działanie dla naszego organizmu. O gorączce mówimy wówczas gdy temperatura podniesie się do 38 stopni Celsjusza. Dla większości osób nie jest to zagrażająca zdrowiu i życiu temperatura. Jeśli taka gorączka utrzymuje się przez pierwsze 3 dni trwania choroby jest to normalna reakcja, która nie wymaga od nas interwencji, jeśli oczywiście nie towarzyszą jej inne niepokojące objawy. Jeśli gorączka utrzymuje się dłużej lub osiągną wysokie wartości około 40 stopni Celsjusza konieczna jest konsultacja z lekarzem. Tak wysoka temperatura ciała może spowodować uszkodzenie niektórych narządów wewnętrznych. 

Przeczytaj też; http://www.elegans.pl/prawidlowe-wyniki-morfologii-w-czasie-ciazy/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ