Atopowe zapalenie skóry i jest to choroba, która rozwija się głównie poprzez predyspozycje genetyczne. Na AZS może cierpieć nawet 30% osób na całym świecie. Głównym objawem tej choroby jest zaczerwienienie i suchość skóry, świąt oraz skłonność do zakażeń bakteryjnych. Leczenie może wymagać przede wszystkim odpowiedniej pielęgnacji skóry oraz stosowania leków przeciwzapalnych. Czym dokładnie jest atopowe zapalenie skóry? Jakie są jego przyczyny? Jesteście ciekawi? Zaczynamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/atopowe-zapalenie-skory-kiedy-sie-rozwija-jak-sie-leczy/ 

Atopowe zapalenie skóry – co to dokładnie jest? 

Atopowe zapalenie skóry jest to schorzenie, którego objawy pojawiają się w pierwszym roku życia i prawdopodobnie u 95% osób pojawiają się kiedy dziecko ma mniej niż 5 lat. Początki pewnej choroby mogą wystąpić w dzieciństwie oraz mieć spontaniczna remisja przed okresem dojrzewania, kiedy pozostała część chorych może nadal doświadczać w tej choroby w wieku dorosłym. Po dużej ilości pacjentów zdarzają się nawracające objawy zapalenia skóry. Wówczas u wielu z nich pojawiają się wypryski na dłoniach. Atopowe zapalenie skóry ma dużo wspólnego z alergią. Więcej niż 50% wszystkich dzieci z atopowym zapaleniem skóry jest uczulona na jeden lub więcej alergenów, takich jak alergeny pokarmowe, roztocza kurzu domowego czy zwierzęta domowe, wówczas gdy osoby jest późnym atopowym zapaleniem skóry są znacznie mniej uczulone. Takie zapalenie u dziecka jest zwiastunem innych chorób atopowych takich jak katar sienny, astma czy atypowe zapalenie spojówek. 

Co należy zaliczyć do przyczyn atopowego zapalenia skóry? 

Istnieją dwie główne teorię, które wyjaśniają AZS. Pierwszą z nich jest hipoteza bariery skórnej, a także hipoteza Immunologiczna. Przy hipotezie bariery skórnej zakładana jest mutacja genu kodującego filagrynę. Jest to białko, które jest istotne do utrzymywania ingerencji naskórka przez wiązanie kreatynocytów. Efekt wady takiego białka występuje dysfunkcja bariery skórnej, która prowadzi do nasilonej utraty wody w organizmie. Przesuszona skóra jest bardziej podatna na działanie alergenów. W przypadku hipotezy immunologicznej koncentruje się ona na braku równowagi limfocytów pomocniczych T, ponieważ występuje zazwyczaj przewaga komórek Th2 nad Th1. Doprowadza to do wzrostu syntezy immunoglobulin IgE. 

Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry? 

Objawami, które rozwijają się w przypadku AZS są:

  • świąd skóry, 
  • uczucie ciągłego drapania,
  • zaczerwienienie i przesuszenie skóry,
  • wysypka grudkowa, 
  • zmiany skórne. 

Zobacz też: http://www.elegans.pl/czym-jest-alergia-krzyzowa/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ